Kış Koşullarında ve rüzgâr Etkisinde beton dökümü çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günümüz ‘de bilinen en iyi ve en kullanışlı ve ucuz maliyetli ISITMA sistemi ise Rezistans Kablolu Beton ISITMA sistemi ‘dir.

Beton kurutma süresinin düşürülmesi tüm inşaat süresini azaltacaktır. Uygulamada, ısıtma kabloları direk olarak betonun içine gömülürler. Kablolar, donmayı önler ve betonun sertleşmesini hızlandırır. Dondurucu soğukta bile kalıpları çıkarmak mümkün hale gelir. Sonraki inşaat aşamalarında, ısıtma kablolarına bina iskeletinin efektif kuruması için tekrar enerji verilebilir. Üstelik bu şekilde şantiye binalarının ısınması da sağlanmış olur.

Hızlı beton kurumasının diğer bir avantajı, boya sürecinin farklı ısıtma yöntemlerine kıyasla erken başlamasıdır. Uygulamada kullanılan kablo tipi çoğunlukla Kaizen Concrete XLPE ‘dir. Beton kurutma ve sertleştirme amacıyla 85-135 W/m2 güç kullanılır. Kablo bağları ile hasır çeliğe sabitlenen ısıtma kabloları birbirleri üzerine gelmemeli ve plastik ya da yanıcı maddelerle temas etmemelidirler. Kablolar inşaat süresince tekrar kullanılabilir, işleri bitince beton dışında kalan soğuk uçlar kesilip atılır.

Beton sıcaklığının olması gerekenden düşük olması hidratasyon reaksiyonunu yavaşlatıcı yönde etkiler ve bunun sonucunda priz alma ve dayanım kazanma hızları düşer. Örneğin beton sıcaklığındaki 10 oC’ lik bir düşüş priz alma süresini yaklaşık 2 kat arttırır. Bu sürenin artması elbette kalıpların zamanında kaldırılmamasına ve iş süresinin artmasına neden olabilir. Bunun sonucu beton dayanımı ve dayanıklılığı etkilendiği gibi ekonomik olumsuzluklar da meydana gelebilmektedir.
Kaizen Türk elektrikli yerden ISITMA ve kar buz eritme sistemleri

Üstün Alman polimer teknolojisi ile Türkiye ‘de üretim.